środki czystości

Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa jest w Polsce bardzo często wybieranym materiałem nawierzchniowym na różnego rodzaju podjazdy oraz ścieżki. Ostatnio często wykorzystuje się ją także do wykańczania betonowych tarasów. Jej trwałość i atrakcyjny wygląd sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie tego materiału. Z biegiem czasu kostka brukowa, jak wszystkie inne powierzchnie ulega zabrudzeniu. Warto zatem zadbać o jej systematyczne czyszczenie oraz pielęgnacje. Aby skutecznie wyczyścić kostkę brukową, warto zapoznać się z poniższymi radami.

Rośliny wyrastające pomiędzy pojedynczymi elementami można usunąć ręcznie. Pozbądź się wszelkich mchów, traw i chwastów. Nie zapomnij o usunięci całej rośliny z korzeniem – w tym celu przydatny może okazać się chwastownik lub mała szpachelka. W sklepach dostępne są także specjalne szczotki druciane, które znacznie ułatwią nam zadanie. Warto także użyć preparatów chwastobójczych przeznaczonych to kontaktu z kostką brukową.

Plamy z oleju możesz usunąć za pomocą silnego ciśnienia ciepłej wody z mydłem bądź posypując tłuste ślady piaskiem. W tym wypadku bardzo ważna jest jednak szybka reakcja. W przeciwnym razie pozostają nam jedynie specjalne środki odplamiające, które także nie gwarantują skuteczności.

Na kostce często pojawiają się także wykwity wapienne. Są one naturalnym rezultatem procesów fizycznych oraz chemicznych zachodzących w strukturze i na powierzchni kostki. Istnieją środki czyszczące, które pomagają się ich pozbyć, jednak warto wstrzymać się nieco z ich użyciem ponieważ charakterystyczne białe przebarwienia często znikają podczas silniejszych opadów deszczu.

Ślady po cemencie, farbach oraz zaprawach są wyjątkowo ciężkie do usunięcia. Jeżeli nie zostały wyczyszczone bezpośrednio po ich powstaniu jedyną metodą często okazuje się piaskowanie. Polega ono na usuwaniu zabrudzeń sprzężonym strumieniem wody lub powietrza zmieszanym z piaskiem. Piaskowanie może także odbywać się za pomocą szlifowania specjalnymi tarczami.

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy upewnić się, czy nasza nawierzchnia nie jest fabrycznie impregnowana, bowiem w tym wypadku o wiele sprawniej pójdzie nam cały proces sprzątania. Silny strumień wody z myjki ciśnieniowej często okazuje się być wystarczający.

0 comments