środki czystości

Najczęściej popełniane błędy podczas sprzątania

Poniżej znajduje się lista najczęściej popełnianych błędów, które zdarzają nam się podczas sprzątania. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z nimi będziecie w stanie wyeliminować choć część z nich i zastąpić je skuteczniejszymi metodami utrzymania czystości.

1. Mycie okien w słoneczny dzień

Ładna, słoneczna pogoda z reguły sprawia, że nabieramy więcej chęci do porządków w naszym domu. Często zabieramy się wtedy również za mycie okien. Jednak nie zawsze jest to najlepszy pomysł. Jeżeli promienie słoneczne padają bezpośrednio na myte przez nas szyby, może okazać się, że czas poświęcony na mycie okna znacznie się wydłuży. Dzieje się tak ze względu na fakt, że używane przez nas środki czyszczące szybko zasychają na mytych powierzchniach tworząc dodatkowe zacieki oraz smugi.

2. Natychmiastowe spłukiwanie środków czystości

Profesjonalne środki czystości zazwyczaj potrzebują trochę czasu, aby móc w optymalny sposób zadziałać i usunąć brud z czyszczonych powierzchni. Nie należy zatem od razu spłukiwać nałożonej warstwy preparatu, ale dać mu chwilę na osiągnięcie efektywniejszych rezultatów.

3. Brak organizacji pracy

To chyb najczęściej spotykany błąd, który sprawia, że sprzątanie zajmuje nam o wiele dłużej niż jest to potrzebne. Przed rozpoczęciem pracy ustal sobie, jaki czas chcesz poświęcić na doprowadzenie do porządku danego pomieszczenia i nie daj się zdekoncentrować innymi czynnościami.

4. Niestosowanie się do reguły „od góry do dołu”

Zawsze zaczynaj od czyszczenia oraz sprzątania powierzchni położonych najwyżej i stopniowo przechodź na niżej położone poziomy. W ten sposób ostatni etap sprzątania powinno stanowić mycie podłóg. Stosowanie tej metody sprawia, że unikniesz ponownego zabrudzenia powierzchni, które już zostały wyczyszczone.

5. „Mycie” brudnym sprzętem czyszczącym

Nawet najlepsze profesjonalne środki czystości nic nie wskórają, jeżeli do ich aplikacji używasz brudnych mopów, ścierek oraz urządzeń. Nie zależy ci przecież na rozcieraniu brudu, ale chcesz się go pozbyć.

6. Nieczytanie etykiet i instrukcji obsługi

Stosowanie się do wskazówek producenta jest kluczowe, jeżeli chcesz osiągnąć optymalne rezultaty podczas sprzątania. Zapoznanie się z krótkimi informacjami może w znaczny sposób poprawić efektywność twojej pracy.

7. Naturalne środki czyszczące stosowane to wszystkich rodzajów zabrudzeń

Obecnie panuje swoista moda na używanie naturalnych środków czystości. W istocie posiadają one wiele zalet i są w stanie poradzić sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń. Jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach nie stanowią one wcale mniej inwazyjnych rozwiązań. Cytryn czy ocet zawierają bowiem kwasy, które mogą uszkodzić powierzchnie takie jak granit oraz marmur.

6 comments

 1. ~Grassja · Sierpień 19, 2015

  Właśnie popełniam błąd nr 3, dekoncentruję się przeglądając blogi w „przerwach”… ;)

 2. ~Certoipus · Sierpień 19, 2015

  Tak… tylko że słońce jest jedynym motywatorem, który potrafi nakłonić mnie do mycia okien :) To prawda, szybciej schnie i robią się smugi… ale w promieniach brud ma trudniej, żeby się ukryć!

 3. ~Pozytywny · Sierpień 19, 2015

  Bardzo trafna lista błędów. Sam przyznam, że niektóre z nich popełniam, jak z myciem okien czy spłukiwaniem środków do czystości. Pozdrawiam. :)

 4. wiecznaopiekunka · Sierpień 19, 2015

  Stosuje wszystkie te metody i potwierdzam ich skutecznosc:) przy duzych porzadkach , generalnych dla mnie najwazniejsza jest wkasnie organizacja.
  Pozdrawiam:)

 5. ~ściereczka · Sierpień 19, 2015

  Zgadzam się z pkt 7, sama natura nie zawsze wystarcza.

 6. ~profesjonalne środki czystości · Sierpień 19, 2015

  Bardzo trafne uwagi, szczególnie te dotyczące naturalnych środków czystości. W sieci jest boom na porady na temat naturalnych środków czystości, jako alternatywy dla szkodliwej chemii. Nikt jednak z tych co te porady udzielają nie weźmie odpowiedzialności za zniszczenie mytej powierzchni.