środki czystości

Domowe środki czystości – czy warto?

Niektórzy, z pewnością sceptycznie odnoszą się do pomysłu sprzątania, za pomocą domowych detergentów. Uważa się, że takie środki czystości, nie poradzą sobie tak sprawnie z zabrudzeniami czy plamami, jak profesjonalne, detergenty. Warto tutaj zadać sobie pytanie, na ile jednak profesjonalne są środki czystości, dostępne w sklepach lub marketach. A to, czy radzą sobie z zabrudzeniami można łatwo sprawdzić.

Inni z kolei twierdzą, że przygotowanie środków czystości kosztuje wiele zachodu, zatem wygodniej jest je po prostu kupić. Nic podobnego! Do przygotowania domowych środków czystości wystarczą podstawowe składniki, które każdy w domu posiada, takie jak ocet czy soda oczyszczona. A zmieszać je z wodą, by stworzyć płyn, zajmuje zaledwie kilka sekund.

Domowe środki czystości – przykłady zastosowania

1. Jeżeli twój dywan jest dość mocno zabrudzony posyp go sodą oczyszczoną i wetrzyj gąbka, za pomocą kolistych ruchów. Zostaw na noc, a następnego dnia po prostu odkurz.
2. Szyba od kabiny prysznicowej – zmora niejednej Pani domu. Okazuje się jedna, że na uciążliwy osad z mydła istnieje prosty sposób – Do letniej wody wlać odrobinę płynu do mycia naczyń oraz trochę octu. Tym sposobem można szybko umyć szybę, a dla lepszego efektu można spryskać ją płynem do mycia szyb i przetrzeć ręcznikiem papierowym
3. Jeżeli chcemy doczyścić miejsca, na których osadził się kamień, warto położyć na nich plasterek cytryny i pozostawić na 15 minut
4. Aby przygotować pastę, która dokładnie wyczyści piekarnik, wystarczy zmieszać szklankę sody oczyszczonej z dwoma łyżeczkami soli i zalać gorącą wodę (wlać tyle, by utworzyła się konsystencja pasty)

Domowe vs profesjonalne środki czystości

Jak widać z powyższych przykładów, domowe środki czystości mogą z powodzeniem zastąpić te sklepowe, w niektórych przypadkach. Jednakże, również profesjonalne środki czystości, są niezbędne w domu – te domowe, można uznać za wspomagające. Mimo, że i domowe środki bywają silne, niektórych zabrudzeń nie doczyszczą. Poza tym, na przykład zbyt duża ilość octu czy innych domowych produktów może szkodzić – kupne detergenty mają właściwości ochronne dla mebli i innych powierzchni. Kupując profesjonalne środki czystości warto zwrócić uwagę na skład – profesjonalne środki powinny być silne i wydajne, a jednocześnie winny być przyjazne środowisku. Niestety większość współczesnych detergentów zawiera silne chemikalia zatruwające środowisko – w tym przypadku środowisko domowe, w którym spędzamy dużą ilość czasu. Dlatego warto zadbać, by środki czystości nie były szkodliwe i uważnie czytać etykiety.

0 comments