piekarnik brudny

Kilka sposobów na wyczyszczenie piekarnika – domowych i nie tylko!

Piekarnik to zmora niejednej Pani domu lub Pana domu (w końcu mamy równouprawnienie:)). Czyszczenie piekarnika zajmuje sporo czasu i wysiłku. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym czyszczenie piekarnika stanie się znacznie łatwiejsze. Oto one:

Domowych sposobów na czyszczenie piekarnika jest wiele, zaprezentuję jednak poniżej krok po kroku mój ulubiony (zawsze działa):
najpierw przygotuj składniki – szklanka sody oczyszczonej, jedna czwarta szklanki płynu do mycia naczyń, pół szklanki soli, gorąca woda i ocet spirytusowy
Przygotuj pastę: płyn do naczyń, sodę oraz sól wymieszaj, a następnie dodaj tyle wody, by uzyskać konsystencję pasty.
Natrzyj pastą całe wnętrze piekarnika – najlepiej zrobić to wieczorem i zostawić na noc.
Następnie należy delikatnie usunąć pastę za pomocą wody i gąbki.
Kolejny krok to przelanie octu do butelki ze spryskiwaczem i rozpylenie go we wnętrzu piekarnika. Zostawiamy rozpylony ocet na około pół godziny.
Znów przecieramy piekarnik mokrą gąbką zbierając ocet oraz resztki pasty

Jest to naprawdę sprawdzona metoda i z pewnością zadziała. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy ma na to czas. Czy w takim razie użyć środków czystości dostępnych w sklepach? Niestety detergenty dostępne w marketach są mocno chemiczne – nie zastosowałabym ich w swoim piekarniku. Nie oznacza to jednak, że profesjonalne środki czystości całkowicie u mnie odpadają. Chodzi o to, aby były naprawdę profesjonalne, a zatem powinny być zarówno skuteczne, jak i zdrowe dla środowiska. Takie profesjonalne środki czystości oferuje producent Voigt – o ich profesjonalizmie świadczy choćby to, że są chętnie wykorzystywane przez różne firmy sprzątające. Stosuję się je także w lokalach gastronomicznych. Ja osobiście stosuję je w domu, bo jak dla mnie są delikatne, a wracając do tematu piekarnika to w linii detalicznej Voigta znajduje się specjalny płyn do czyszczenia piekarnika – moim zdaniem świetnie się sprawdza.

W każdym razie jeżeli zamierzacie czyścić piekarnik za pomocą detergentu, nie kupujcie silnie żrących środków, które jeszcze wam ten piekarnik porysują. Stawiałabym raczej na delikatne środki, które, na przykład przeszły jakieś testy ekologiczne.

0 comments