garnek środki czystości

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przypalić garnek. Wystarczy chwila nieuwagi i mamy niemały kłopot. Nie dość, że obiad spalony to jeszcze garnek sprawia wrażenie jakby nadawał się do wyrzucenia. W dzisiejszym wpisie zdradzę Wam kilka sposobów i sztuczek na to jak wyczyścić przypalony garnek.

środki czystości

Najbardziej skutecznymi są profesjonalne środki czystości, które stosuje się w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Taki środek na pewno z łatwością usunie zabrudzenia powstałe w wyniku przypalenia garnka. Co jednak jeśli nie mamy takich środków czystości pod ręką a sytuacja wymaga od nas szybkiej reakcji? Zawsze można się zdać na domowe środki czystości! Jednym ze skuteczniejszych sposobów na czyszczenie przypalonego garnka jest posypanie jego dna grupą warstwą soli. Gdy już to zrobimy, odstawiamy garnek na kilka godzin i po upływie tego czasu płuczemy go przecierając ściereczką. Wydaje się niewiarygodne, ale to naprawdę działa!
Jeśli płyn do mycia naczyń nie daje rady, zawsze możemy sięgnąć po inne środki czystości takie jak proszek do prania czy mleczko do czyszczenia. Wystarczy, że do garnka nasypiemy dwie łyżki proszku lub wlejemy mleczko do czyszczenia, dodamy do tego trochę wody i zagotujemy. Po takim zabiegu czyszczenie garnka będzie dużo łatwiejsze. Jeżeli proszek i mleczko nie pomogą, skuteczną alternatywą jest tabletka do zmywarki. Wystarczy, że wrzucimy ją do garnka, zalejemy około 2 cm gorącej wody i zostawimy na noc. Rano garnek będzie jak nowy! Jeśli nie mamy ochoty tyle czekać, zawsze można postąpić tak jak w przypadku proszku do prania i mleczka do czyszczenia – zagotować na chwilę wodę w garnku razem z tabletką do zmywarki i później ręcznie wyczyścić. Coca cola lub ocet także mogą nam posłużyć jako środki czystości! Szczególnie jeśli przypaliliśmy garnek emaliowany. Wtedy najlepiej nalać do niego kilka cm coli lub octu a następnie pogotować przez kilka minut.
Jak widać domowych sposobów na wyczyszczenie przypalonego garnka jest całkiem sporo – niektóre z nich bardzo pomysłowe! A jak Wy czyścicie przypalone garnki? Eksperymentujecie z solą itp. czy po prostu zdajecie się na profesjonalne środki czystości?

0 comments